Działania pracodawców dążące do lepszego dostępu pracowników do lekarza czy badań mogą długofalowo obniżać koszt absencji chorobowych nawet o 70 proc. Dobra i skoordynowana opieka medyczna zapewnia pracownikom w razie choroby łatwy dostęp do specjalistów czy badań. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko powikłań i możliwy jest szybszy powrót do zdrowia. zdrowi pracownicy to mniejszy koszt dla pracodawców i dla społeczeństwa.
Dzięki łatwemu dostępowi do specjalistów i badań pracownicy mogą szybciej otrzymać odpowiednie leczenie. Działania pracodawców dążące do lepszego dostępu pracowników do lekarzy i organizacji pracy mogą zredukować koszt zwolnień chorobowych dla pracodawców nawet do 70 proc.
Skumulowane koszty absencji w pracy z powodu choroby i przychodzenia z niedoleczoną chorobą wynoszą prawie 30 tys. zł na pracownika rocznie.
Zmniejszenie wydajności w pracy przez brak zastosowania odpowiedniego leczenia i profilaktyki to koszt 1,56 mld zł utraconej produktywności w gospodarce.
Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nawet 25 proc. Polaków zaraziło się np. grypą od współpracowników przychodzących do pracy z infekcją. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne gwarantują szybki dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, większość zapewnia go w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni. To pozwala na szybką interwencję w przypadku zwykłego przeziębienia lub grypy. Gwarantowane najczęściej w polisach 5-7 dni oczekiwania na specjalistę, w porównaniu z czasem oczekiwania w publicznej opiece zdrowotnej, to ogromna różnica - uważa Dorota M. Fal.
W Polsce jesteśmy już dobrze przygotowani do poważnych rozmów o ewolucyjnym wprowadzaniu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Na razie warto chyba rozważyć wdrażanie ubezpieczeń równoległych wobec systemu publicznego. Pozostaje pytanie, kto byłby w tym wariancie płatnikiem - albo byłyby to indywidualne osoby, albo zastanówmy się nad wykorzystaniem potencjału pracodawców - mówi Prezes Zarządu Grupy LuxMed Anna Rulkiewicz.